Žiadna veľká oslava

A Shortcut
18.10. 2022 o 18:00
Autorka: Silvia Sviteková

Zúčastení*é umelci*kyne: Marek Buranovský, Lucia Gamanová, Eva Sajanová, Slavo Sochor, Silvia Sviteková, Matúš Szeghö


S veľkým potešením vám predstavujeme performance s názvom Žiadna veľká oslava od Silvie Svitekovej v rámci otvorenej výzvy A Shortcut.

“Půjdeme blíž k ohni, ne?”

Spoločnosti vždy svoju realitu vzývali a potvrdzovali skrz rituálne procesy. Ich pozície sú dodnes hlboko zakorenené v kalendáriách. Volanie po kultúrnom a spirituálnom zdieľaní sa prepletá naprieč storočiami, azda od chvíle, kedy pračlovek prvýkrát stretol iného pračloveka. Snažíme sa privyknúť na nové reálie, vstrebať to osve no aj tak cítime intenzívne prahnutie po spoločnom prežitku. Následkom spomienok na izolácie nachádzame katarziu aj v celkom nových situáciách. Už však nie sme recipienti, sami sme uprostred javiska, veď čo dnes zostalo z performancie, ak nie celkom banálne potrasenie cudzou rukou, stretnutie v obchode, nehovoriac o svadobnej zábave či posedení na kare. A k tomu všetkému vyhráva dychovka – ako večný soundtrack prítomnosti, ako anjelsky zbor ohlasujúci apokalypsu.


Silvia Sviteková je PhD študentkou v ateliéri priestorových komunikácií na VŠVU a absolventkou odboru Tanečné divadlo a perfomancia a tanečného umenia na VŠMU v Bratislave. Jej dlhodobá fascinácia zahŕňa performanciu vo verejnom priestore, prácu s objektom, ako aj snahu o pochopenie a najmä uchopenie zážitku, či už individuálneho alebo kolektívneho. Spolupracovala na viacerých umeleckých projektoch, výstavách a performanciách s nasledovnými tvorcami: Sonja Pregrad (Diaries of touch), Eva Priečková (ShSssh It’ll Be OK!, LUSIJA), Juraj Korec (Sólo nielen pre jedno telo, SNPJT.online), Petra Fornayová (Manifest možností, Zelená je tráva), Marta Poláková (pODPORa, Endless shift), Maja Štefančíková (Priestorové skice, Prchavé súsošie, Živý gradient), Dana Tomečková (Živý gradient), Stanislava Vlčeková, Jozef Vlk (Poses / Essencies / Traps, Open call), Anton Korenči ( Zánik západu), Andrej Petrovič (Dôvera), Francesca Zaccaria (Bodies garden), Cindy Hammer (Asphalworlds part 2). Za svoju tvorbu získala aj ocenenie v súťaži Gala Art Moves.