MATEJ GAVULA: Promenáda

Projekt Promenáda Mateja Gavulu v Kunsthalle EXT je zameraný na problém uchovávania verejného priestoru a jeho vzťahu ku kultúrnej pamäti lokálneho obyvateľstva. Autorove dielo sleduje dôsledky nezodpovedných zásahov developerov bez zreteľa na identitu a spoločenský kontext architektúry a miesta. Ide o hybridný sochársky projekt so skrytým kritickým apelom.
Kurátorka výstavy: Lýdia Pribišová

Matej Gavula: Z cyklu Promenáda, 2015, foto: archív umelca

Otvorenie:

November 2021

 

Trvanie:

November 2021 – Február 2022

Miesto:

Kunsthalle EXT

 

Vstupné dobrovoľné

„...Promenáda vychádza z mojej osobnej skúsenosti s nábrežím Dunaja a dlhoročným pozorovaním tejto unikátnej stavby z roku 1958 od architektov Matušíka a Salaya. Siaha od Mosta SNP až k Botanickej záhrade a jej dĺžka je takmer 2 km. Pri výstavbe komplexu Riverpark bola časť travertínovej promenády odstránená a v rámci protipovodňových opatrení nahradená novou štruktúrou z betónu. Následkom toho sa stovky ručne sekaných prvkov zo spišského travertínu ocitli uskladnené v mestskom depozite v oblasti Čierneho lesa. Zaujíma ma moment dočasného, prekvapujúceho ‚návratu‘, nového ‚objavenia sa‘ týchto segmentov vo verejnom priestore centra mesta, ako aj asociácie, ktoré aktivujú spomienkový optimizmus a príjemné pocity, osobné spomienky na promenádu, veľmi prítomné v kontexte Bratislavy. Súčasťou projektu bude aj snímanie kamenných segmentov v ich súčasnom habitate, vytvorenie krátkeho filmu, ktorý bude paralelne prezentovaný s inštaláciou kameňov v budove Propeler na nábreží Dunaja. Môj projekt vnímam ako hybridné sochárstvo vo verejnom priestore.“

Matej GavulaMATEJ GAVULA (*1972, Bratislava, Slovensko) je vizuálny umelec pôsobiaci v Bratislave. Absolvoval odbor Kameňosochárstvo na Strednej škole umeleckého priemyslu a následne na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri Skla. Pracuje v médiách sochy a objektu, fotografie, videa, akcie a performance. V nedávnej minulosti prezentoval svoju tvorbu na výstavách ako Homo Faber, Julius Koller Society, Bratislava, (kurátor Daniel Grúň, 2020); Sú dané: Park, Fontána, Východoslovenská galéria, Košice (kurátor Peter Tajkov, 2020); Abrazívna spoločnosť, tranzit.sk, Bratislava (kurátorka Judit Angel, 2019); Otras, HotDock Project Space, Bratislava (2019); Stratená forma/Blind Mould, SODA gallery, Bratislava (2018); Neustále rastúce horizontálne podzemné stonky – Geopoetika v časoch antropocénu, Galéria Plusmínusnula, Žilina (2017); Mám rada pozornosť, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici (kurátorka Zuzana L. Majlingová, 2018); Pretty Soon if this Keeps up I’m Going to Have to Envelop the Entire Universe, Gdańsk City Gallery (kurátori Piotr Stasiowski a Jaro Varga, 2018); Panfília, Zahorian & Van Espen, Bratislava (kurátor Daniel Grúň, 2016); či Shell Game, MeetFactory, Praha, (kurátori Lucia Gavulová a Jaro Varga, 2017). 

Projekt bol podporený zo zdrojov Bratislavského samosprávneho kraja.

 

Partneri