Katarzyna Krakowiak

Sociálna akustická skulptúra Katarzyny Krakowiak využíva katarznú silu hlasu a smiechu na spochybnenie (zosmiešnenie) patriarchátu a diskriminácie. Je vyjadrením podpory ženám, pretože čoraz častejšie sú im popierané ich základné práva. Cez steny a fasády Kunsthalle Bratislava na námestí SNP v Bratislave vybuchne hromadný smiech.
Kurátorka: Lýdia Pribišová

Katarzyna Krakowiak: Začína to s jedným slovom. Vyberte si to vaše vlastné / It Begins with One Word. Choose Your Own, 2020, zvuková inštalácia / sound installation, foto / photo: Anna Mas

Otvorenie:

1. 10. 2021

Trvanie:

1. 10. 2021 – 14. 11. 2021

Miesto:  
Kunsthalle Bratislava
 
Dobrovoľné vstupné

Tento smiech bude pozostávať z tisícky nahrávok smiechu žien, mužov a všetkých ostatných, ktorí podporujú rovnaké práva a slobodu. Nahrávky, ktorými prispejú ľudia z celého sveta, vytvoria jeden spoločný hlas, ktorý hovorí proti nespravodlivosti, vylúčeniu a utláčaniu.
Ako prirodzený reflex, ktorý existuje mimo jazyka, smiech sprevádza situácie, keď slová už nefungujú. Jeho atavistická, takmer živočíšna sila a energia iniciuje mobilizáciu a spája spoločenstvá. A to je presne to, čo potrebujeme v čase krízy, keď sú pošliapavané práva a porušené slobody. Smiech prináša pozitívnu energiu a nádej po dlhom období ťažoby.

Súčasťou projektu je proces zbierania nahrávok smiechu prostredníctvom otvorenej výzvy a v spolupráci s partnerskými inštitúciami.

Prosím, podporte projekt svojím hlasom, pošlite nahrávku svojho smiechu na: haha@kunsthallebratislava.sk

KATARZYNA KRAKOWIAK (*1980, Poľsko) vytvára sochy, zvuky, zvukové kompozície a situácie komunikujúce s architektúru. V roku 2012 získala osobitné uznanie za svoju samostatnú výstavu v poľskom pavilóne na Bienále architektúry v Benátkach. V roku 2013 sa zúčastnila bienále Performa s dielom Storfront. Krakowiak vedie Studio of Sound Activities na Akadémii výtvarných umení vo Varšave. katarzyna-krakowiak.com

Projekt je realizovaný s podporou Nadácie SPP, Inštitútu Adama Mickiewicza, Poľského inštitútu v Bratislave a Akadémie výtvarných umení vo Varšave, v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy,  s Akadémiou umení v Banskej Bystrici, so Školu umeleckého priemyslu Josefa Vydru a so Súkromnou školou umeleckého priemyslu Bohumila Baču v Bratislave a s festivalmi Biela noc a Jeden svet.