Linda Boļšakova, Costume for installation / performance, ‘Biology of Love,’ 2021. Non-violent silk dyed with stinging nettle; rope from recycled plastic and stinging nettle; Sandra Kosorotova, Off Spring. Installation and performance. Alma Gallery, 2019. Photo by Toms Harjo; Sandra Kosorotova, Living Memory. Multisensory experience for one person. Part of the cycle of events “Ecosystems of Change”, Latvian Centre for Contemporary Art, curated by Ieva Astahovska, 2021. Photo by Didzis Grodzs.

Weeds & Seeds. Linda Boļšakova a Sandra Kosorotova

23.09.2022 17h
Moderuje: Lýdia Pribišová

Umelkyne Linda Boļšakova a Sandra Kosorotova pripravujú pod kurátorským vedením Ingy Lāce na rok 2023 nové projekty v rámci programu Lýdie Pribišovej A Plant v Kunsthalle Bratislava. V septembri 2022 sú umelkyne v Bratislave na výskumnom pobyte, hľadajúc vhodné lokality a oboznamujúc sa s témami mestskej zelene rezonujúcimi v Bratislave. V rámci pobytu priblížia svoje umelecké programy a záujmy v artist talk programe pre verejnosť s Lýdiou Pribišovou.

Lotyšská umelkyňa Linda Boļšakova sa zaoberá vzťahom človeka k životnému prostrediu, nachádzajúc paralely medzi ľuďmi a inými živými entitami, najmä rastlinami. Odhaľuje tieto súvislosti v snahe o rozvoj spolupatričnosti k ekosystémom a k väčším spoločenstvám obývajúcich našu planétu. Boļšakovej tvorba je interdisciplinárna, zameriava sa najmä na inštaláciu a performance. Spolupracovala s poprednými vedcami z Národnej botanickej záhrady a Inštitútu pre environmentálne riešenia v Lotyšsku, ako aj so Združením na ochranu orchideí a biodiverzity v Antalyi. Na sérii projektov Semina futuri: placeholder for future coexistence spolupracovala s vedcami*kyňami, skladateľmi*kami, webovými vývojármi*kami i umelcami*kyňami. Nedávno zozbierala v mestských záhradách Sporta Pils príbehy semien, ktoré odhaľujú sémantiku ľudí a rastlín, ich vzťahy a prepojenia. Medzi jej samostatné výstavy patria Intimacy of strangers v ISSP v New Yorku a Off Spring v Galérii ALMA v Rige. Participovala na festivaloch performance Starptelpa a No New Idols, ako aj na mnohých ďalších samostatných a skupinových výstavách v Škótsku, Turecku a Lotyšsku. Zúčastnila sa na rezidenčných pobytoch vrátane programu PAiR Nadácie VV v Páviloste v Lotyšsku a v Zengårdene, hlavnom chráme švédskej zen budhistickej spoločnosti, ako aj na Scottish Sculpture Workshop.

Sandra Kosorotova je estónska umelkyňa pôsobiaca na pomedzí umenia, dizajnu a prácou v komunite. Pracuje s textilom, textom a rastlinami, využívajúc biologicky rozložiteľné materiály. Jej diela majú často praktické využitie: dajú sa nosiť, konzumovať alebo užiť ako liek. Kosorotova sa už niekoľko rokov zaoberá rôznymi druhmi buriny, skúma ich liečivé a nutričné vlastnosti, používa ich napríklad na výrobu čajov či textilných farbív. V súčasnosti pracuje na krátkom filme, ktorý sa zaoberá témami migrácie rastlín a ľudí a často problematickými úvahami o ich kontaminácii/čistote, pôvodnosti/invazívnosti, ktoré nám buriny často otvárajú. V roku 2020 založila otvorenú záhradu pri umeleckej rezidencii Narva v estónskej Narve, ktorú v súčasnosti vedie v spolupráci s umelkyňou Sille Kima Jej diela boli nedávno vystavené v inštitúciách ako PUBLICS Helsinki, Kim? Centrum súčasného umenia (Riga), Kumu Art Museum (Tallinn), Estónske múzeum súčasného umenia, Tallinn Art Hall, Estónske banské múzeum, Inštitút pre environmentálne riešenia, Lotyšsko (2021); Kunsthaus Erfurt, Narva Museum, Estónsko (2020); Tallinn Photomonth, galéria 427 v Rige (2019); či na prvom Medzinárodnom bienále súčasného umenia v Rige (2018). V súčasnosti je na umeleckej rezidencii vo WIELS, Brusel.


Vysoká škola výtvarných umení, Hviezdoslavovo námestie 18, Bratislava, miestnosť č.135

room