Vizualizácie zahŕňajú screenshoty z videí Shany Moulton, ktoré sú v súčasnosti súčasťou výstavy Do Nothing, Feel Everything v galérii A Window v Kunsthalle Bratislava, kurátorky Aziza Harmel a Laura Amann

Workshop: Sticks and stones may break my bones but thread will stitch my soul

19.08. 2022
18-21h
Kurátorka Jelisaveta Rapaić

Workshop venovaný pomalosti, trpezlivosti, hmatateľnosti, presnosti a jemnosti pod rúškom umenia a remesla, ktorého vedľajším produktom je výšivka; kurátorovaný a vedený Jelisavetou Rapaić v súvislosti s výstavou Do Nothing, Feel Everything.

Výšivku, známu aj ako steh, je možné použiť na opravu látky, opravu švu alebo zakrytie diery obrázkom. Existuje viacero doložených spôsobov využitia týchto zručností, a to praktickým, domácim, technickým, luxusným spôsobom; vyšívanie bolo bežnou praxou až do veľmi nedávnej histórie. Zašiť dieru, vyšiť uterák alebo opraviť šev ornamentom už nie je reálnou potrebou. Táto prax, ktorá bola kedysi nevyhnutná pre udržateľnosť, sa stala tak trochu výsadou; investovať značný čas takej malej materiálnej návratnosti. Nemýľme si to s inými formami investícií bez hmotných výsledkov, čítanie knihy alebo sledovanie filmu sú vnímané akosi inak.

Zdá sa, že práve tieto formy manuálnej práce, ktoré stratili právo nazývať sa prácou, a tak sa dostali do ťažkopádnej kategórie hobby, sú dnes hlboko prehliadané, politicky zanedbávané a podceňované ako kratochvíľna márnosť. Účasť na takomto úsilí je protestom proti rýchlemu tempu, o ktoré si nepamätáte, že by ste niekedy žiadali, proti vyhoreniu, ktoré dúfate vyliečiť dovolenkou, na ktorú pracujete navyše, a proti myšlienkam, ktoré dúfate upokojiť dýchacími technikami a aplikáciami mindfulness. Takáto prax podporuje to, aby ste si našli chvíľu pre seba, aby ste boli jemní a starostliví, aby ste si našli čas počúvať a počuť.

Pozývame vás zúčastniť sa na tomto skupinovom workshope vytvárania nových obrazov a príbehov, steh po stehu, ponorením sa do jednoduchých, v malom meradle sa opakujúcich pohybov; pomalé budovanie, kontroly nad výsledkom. Workshop sa bude konať v samotnom výstavnom priestore. Facilitátorka bude účastníkov*čky postupne viesť základnými a pokročilejšími stehmi a technikami, preto je sedenie priateľské k začiatočníkom. Účastníci*čky si môžu priniesť vlastné krosná, nite, látky alebo dokonca osobné textilné predmety, ktoré by chceli vyšiť, napriek tomu bude potrebný materiál na workshop zabezpečený.


Pre: Začiatočníci aj pokročilejší remeselníci*čky sú vítaní*né. Ktokoľvek. Akýkoľvek vek, pohlavie, povolanie.
Jazyk: slovenský a anglický
Poplatok: zadarmo, vybavenie a náradie zabezpečené.
**** Počet miest obmedzený ****
Svoj záujem vyjadrite zaslaním emailu na: jelisaveta.rapaic@kunsthallebratislava.sk s predmetom „Embroidery Workshop: Sticks and stones (vaše meno)“ s informáciou o vašich kontaktných údajoch do 18.08. 2022

room