Jan Vincent Durina. In Conversations: Compositions of Subjects and Meanings

28.01. 2023, 18h

Obrátenie sa k estetike v prípade queerovosti nie je únikom zo sociálnej sféry, keďže queer estetika mapuje budúce sociálne vzťahy. … Queerovosť je v podstate o odmietnutí tu a teraz a o naliehaní na potencialitu alebo konkrétnu možnosť iného sveta.

José Esteban Muñoz: Pocit utópie

 Výstavný priestor sa mení na javisko. Celá výstava je vlastne od samého začiatku javiskom. Všetky dialógy medzi rôznymi „Ty-ami“ a „Ja-mi“, ktoré naaranžoval a uviedol do života Paul Maheke, sa zrazu otvárajú novým prepojeniam, príbuznostiam, príbuzenským vzťahom, blízkym vzťahom, spojenectvám, známostiam a hrám. 

Podujatie s názvom „In Conversations: Compositions of Subjects and Meanings“ je zakončením samostatnej výstavy Paula Mahekeho v hlavnom výstavnom priestore Kunsthalle Bratislava. Maheke prizval k využitiu vytvorenej scény slovenského interdisciplinárneho umelca a hudobníka Jana Vincenta Durinu, ktorý sa pre túto príležitosť rozhodol spolupracovať a vytvoriť performanciu so svojím*ou dlhoročným*ou spolupracovníkom*čkou, francúzskym*ou multimediálnym*ou umelcom*kyňou Pauline Canavesio (aka BORA) a českým umelcom Ondřejom Kubešom. Spoločne vstúpia do priestoru výstavy „Ty a ja,“ aby preskúmali a rozvinuli svoje myšlienky o queer láske, predstavivosti, náklonnosti a uzdravovaní. Performancia čerpá inšpiráciu z queer a feministických textov a poézie. Zahŕňa čítanie a recitáciu vybraných textov spolu s Durinovou charakteristicky štylizovanou divadelno-dramatickou/ambivalentnou audiovizuálnou šou, ktorá využíva postklubové odkazy, ručne vyšívané kostýmy a expresívny pohyb. Názov predstavenia je inšpirovaný básňami britsko-amerického básnika W. H. Audena a austrálskej spisovateľky a antropologičky Kathleen Stewart.

Javisko je aktivované. Zvuk. Hlas. Písmená sa stávajú myšlienkami, hudbou a tancom. Všetky tie vibrácie a pohyby vás prevedú spektrom možností na škále medzi „Ty“ a „Ja“ a okolo nich. Od hĺbky izolácie až po potenciál liečenia, rituálu, mágie a späť. A ešte raz. Oscilácia. Rezonancia. Performancia vám ponúka všetko, čo potrebujete a po čom túžite – kladie otázky bez vnucovania odpovedí. Otvára chodníčky a vlní sa v priestore.

Okrem performatívnej prednášky, tanečnej a hudobnej sekcie, ako aj fragmentu vitálnej sily raveu, podujatie ponúkne aj panelovú diskusiu s Paulom Mahekem, Janom Vincentom Durinom a Pauline Canavesio. Rozvinú témy a otázky nastolené Mahekeho výstavou, ktoré rezonujú aj v umeleckej praxi Durinu a Canavesia. Diskusia otvorí otázky o úlohe queerovosti pri formulovaní nových spoločností a našej kolektívnej budúcnosti, otázky duševného zdravia, starostlivosti a solidarity v súčasnej dobe, ako aj rozvinie rôzne minulosti, ktoré predurčujú súčasnú fázu hry, ktorú hráme.

Každý je vítaný. Performancia a panelová diskusia bude prebiehať v angličtine, ale nebojte sa, okrem slov bude aj dostatok obsahu, ak sa cítite pohodlnejšie v inom jazyku.


  • José Esteban Muñoz „Pocit utópie“ v Denisa Tomková ed. Online publikácia k výstave Paul Maheke, Ty a ja. Kunsthalle Bratislava. 2022.  

 

 

 

room

18:00 performancia In Conversations: Compositions of Subjects and Meanings (Jan Vincent Durina s Pauline Canavesio aka BORA & Ondřej Kubeš)

19:00 panelová diskusia s Paul Maheke, Jan Vincent Durina & Pauline Canavesio aka BORA