Dunkel Therapie

18.5. 2023, 18.00 - 20.00
Kurátorka a kurátor: Martina Kotláriková a Daniel Kordík

„Dunkel Therapie“ je pilotný projekt Kunsthalle Bratislava v spolupráci s festivalom NEXT – Advanced music festival, ktorý využíva výstavný priestor A Black Box (čierna kocka) na terapiu tmou a zvukom. Postupne v tomto roku v galerijnom priestore A Black Box privítame osem slovenských hudobných labelov a ich vydavateľov. Na prvej session, 18.5. o 18:00, predstaví svoj hudobný dramaturgický výber Adam Donoval z Warm Winters Ltd. a Jakub Juhás z labelu mappa.

V súčasnom umení sa priestor nazývaný„black box“ bežne využíva ako výstavný priestor na video art, v divadle na rôzne performancie, v klube ako priestor na tanečnú party. Séria „listening sessions“ v úplnej tme, v priestore, v ktorom väčšinou máme možnosť zhliadnuť vizuálne diela, dáva priestor vydavateľstvám kvalitnej experimentálnej hudby na Slovensku, ktoré si v poslednom čase nenápadne vydobíjajú svoje miesto na svetovej hudobnej mape. Projekt „Dunkel Therapie“ chce návštevníkovi*čke  priniesť intenzívny zážitok z počúvania hudby, zvukov, či terénnych nahrávok a pracuje s tým, že potláča všetky ostatné zmysly okrem sluchu. V úplnej tme dokážu  návštevníci*čky vnímať veci, ktoré nám pri svetle a na koncerte plnom vizuálnych vnemov unikajú. Na „Dunkel Therapie“ je možné sedieť, ležať, stáť, či počúvať a cítiť hudbu v akejkoľvek pohodlnej polohe.

 

 

 

room

Warm Winters Ltd. je bratislavské hudobné vydavateľstvo, ktoré funguje od roku 2019. Charakterizuje ho jemnosť, gracióznosť, emocionálna sila a odkazovanie na niečo iné, ako zvuk samotný. Má medzinárodný roster umelcov*kýň, ale je pevne zakotvené v strednej/východnej Európe, pričom úzko spolupracuje so spriaznenými vydavateľstvami ako napríklad mappa, Mondoj, Muscut alebo Pointless Geometry. Žánrovo sa pohybuje niekde na pomedzí experimentálnej a drónovej hudby, komornej a súčasnej skladby, terénnych nahrávok, moderného ambientu či hudby spätej s procesom. V rostri nájdete napríklad hudobníkov ako Martyna Basta z Poľska, Nate Scheible z USA, českého gitaristu Tomáša Niesnera, alebo švédsku skladateľku Kajsa Lindgren. O vydavateľstve a jeho aktivitách sa zatiaľ hovorí prevažne v zahraničí, napríklad v magazínoch ako The Wire, Pitchfork, The Quietus a mnohých ďalších. 

mappa je hudobné vydavateľstvo a kurátorská bunka so základňou v zašlom epicentre slovenského baníctva, v Banskej Štiavnici. Je hrajúcou kartografiou, špekulatívnym bedekrom a poslucháčskou misiou, zameranou na vydavateľskú činnosť a vytváranie nepredvídateľných zvukových situácií. Existuje od roku 2016 a v jej portfóliu môžete nájsť štyri desiatky albumov rôznych lokálnych a medzinárodných umelcov*kýň. mappa je živá platforma, ktorá si predstavuje budúcnosť ušami.