DUNKEL THERAPIE IV

17.10. 2023 18:00 - 21:00 h
Kurátorka a kurátor: Martina Kotláriková a Daniel Kordík

„Dunkel Therapie“je pilotný projekt Kunsthalle Bratislava v spolupráci s festivalom NEXT – Advanced Music Festival, ktorý využíva výstavný priestor A Black Box (čierna kocka) na terapiu tmou a zvukom. Postupne sme v tomto roku v galerijnom priestore A Black Box privítali osem slovenských hudobných labelov a ich vydavateľov. Túto dramaturgickú líniu uzavrieme 17. 10. o 18:00 a privítame na nej Sláva Krekoviča z labelu NEXT, ktorý vznikol popri samotnom festivale, a Michala Marcinčina z labelov Nomad Sky Diaries & Sky Burial, ktorý má tiež na konte aj festival Hradby Samoty.

V súčasnom umení sa priestor nazývaný„black box“ bežne využíva ako výstavný priestor na videoart, v divadle na rôzne performancie, v klube ako priestor na tanečnú párty. Séria „listening sessions“ v úplnej tme, v priestore, v ktorom väčšinou máme možnosť vidieť vizuálne diela, dáva priestor vydavateľstvám kvalitnej experimentálnej hudby na Slovensku, ktoré si v poslednom čase nenápadne vydobýjajú svoje miesto na svetovej hudobnej mape. Projekt „Dunkel Therapie“ chce návštevníkovi*čke priniesť intenzívny zážitok z počúvania hudby, zvukov či terénnych nahrávok a pracuje s tým, že potláča všetky ostatné zmysly okrem sluchu. V úplnej tme dokážu návštevníci*čky vnímať veci, ktoré nám pri svetle a na koncerte plnom vizuálnych vnemov unikajú. Na „Dunkel Therapie“ je možné sedieť, ležať, stáť či počúvať a cítiť hudbu v akejkoľvek pohodlnej polohe.


 

Nomad Sky Diaries / Sky Burial productions

Vznik labelu sa datuje od roku 2011. Zameriava sa primárne na noise, black metal, power electronics, dark ambient, industrial, drone, dungeon synth, experimental, jazzcore a extrémnu hudbu. Robí hlavne malé edície – doposiaľ vydal viac ako 100 releasov na rôznych nosičoch (kazety, platne, cédečka, USB). Z ich katalógu vyberáme pár mien ako Magadan, Porenut, Sklo, Burial Hex, Horologium, My Live Evil, Metrom, Zmyrna, Vyšehrad, Halucigani, Krolok, 900piesek, Drén, Napalmed či kompilácie Hluková Sekce.

V labeli dbajú aj na spoluprácu s vizuálnymi umelcami ako Nenad Branković, Matúš Ďurčík, Jakub Svetlík, Filip Smrž, Michal Nagypál, Jozef Tušan, Ján Bátorek, Jaroslav Diviš, Marek Menke, Stanislav Greždo, Stanislav Kostka, Martin Karvay a ďalší.

100 % DIY.

nomadskydiaries-skyburial.bandcamp.com/


 

NEXT Festival Records:

NEXT Festival Records začal fungovať v roku 2020 pri príležitosti dvadsiateho výročia festivalu NEXT. Vydavateľstvo sa špecializuje nielen na nahrávky, ktoré vznikli počas festivalových koncertov, ale iniciuje aj vznik nových diel. Zameriava sa najmä na súčasný zvuk strednej a východnej Európy. Doposiaľ vydalo projekty ako AMM, David Toop & Avsluta, Miroslav Tóth, eRikm & dj sniff, Palmovka, ÉLG, Mats Gustafsson & Christof Kurzmann, Shibuya Motors a Stavros Papadopulos.

https://nextfestival.sk/records/
https://nextfestival.bandcamp.com/music

room