Dunkel Therapie 2

14.6. 2023, 18.00 - 21.00
Kurátorka a kurátor: Martina Kotláriková a Daniel Kordík

„Dunkel Therapie“ je pilotný projekt Kunsthalle Bratislava v spolupráci s festivalom NEXT – Advanced music festival, ktorý využíva výstavný priestor A Black Box (čierna kocka) na terapiu tmou a zvukom. Postupne v tomto roku v galerijnom priestore A Black Box privítame osem slovenských hudobných labelov a ich vydavateľov. Na druhej session, 14.6. o 18:00, predstaví svoj hudobný dramaturgický výber Ján Solčáni z labelu Skupina a Tomáš Prištiak z Weltschmerzen. 

V súčasnom umení sa priestor nazývaný„black box“ bežne využíva ako výstavný priestor na video art, v divadle na rôzne performancie, v klube ako priestor na tanečnú party. Séria „listening sessions“ v úplnej tme, v priestore, v ktorom väčšinou máme možnosť zhliadnuť vizuálne diela, dáva priestor vydavateľstvám kvalitnej experimentálnej hudby na Slovensku, ktoré si v poslednom čase nenápadne vydobíjajú svoje miesto na svetovej hudobnej mape. Projekt „Dunkel Therapie“ chce návštevníkovi*čke  priniesť intenzívny zážitok z počúvania hudby, zvukov, či terénnych nahrávok a pracuje s tým, že potláča všetky ostatné zmysly okrem sluchu. V úplnej tme dokážu  návštevníci*čky vnímať veci, ktoré nám pri svetle a na koncerte plnom vizuálnych vnemov unikajú. Na „Dunkel Therapie“ je možné sedieť, ležať, stáť, či počúvať a cítiť hudbu v akejkoľvek pohodlnej polohe.

room

Weltschmerzen je vydavateľstvo zamerané na emočne vyhrotenú, ľudsky prepojenú a zvukovo vyhranenú súčasnú hudbu pôvodom prevažne zo Slovenska, vydávanú predovšetkým na vinyle. Doposiaľ spolupracovalo napríklad s umelcami*kyňami ako Nina Pixel, Daniel Kordík, András Cséfalvay, Tittingur, Ondrej Zajac, BIOS, 52 Hertz Whale, Shallov, Fokular, Tomáš Prištiak, Ujko apod. 

https://weltschmerzen.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/weltschmerzen.label/

Skupina je nezávislé hudobné vydavateľstvo pohybujúce sa medzi Slovenskom a Českom. Pozýva do sveta terénnych nahrávok a počúvania, v ktorom sa sústreďuje na aurálnu a orálnu históriu, akustickú ekológiu a zvukové krajiny našej každodennej sociálnej reality. Okrem vydavateľstva, Skupina organizuje aj cyklus prednášok o súčasných podobách umenia a kurátorskej praxe, s názvom Videogram, archív počúvania Unseen a spoločne s mappou pravidelnú rádioshow mapujúcu súčasnú experimentálnu scénu Východnej Európy. 

skupina.bandcamp.com
instagram.com/skupinalabel/