NAKRESLI SI OVEČKU

Kniha o kresbe ako ju nepoznáte!

Kniha NAKRESLI SI OVEČKU. O kresbe ako ju nepozáte, je o rôznych podobách kresby v umení a v každodennom živote. Jej vydanie môžete podporiť aj vy!

Kedy ste naposledy kreslili? Kreslíme často a to ani nemusíme byť umelcami. Vtedy, keď chceme niekomu vysvetliť cestu, alebo si len tak čmárame pri telefonovaní. Kniha ukazuje tridsaťpäť príbehov kresby vo svete umenia aj v každodennom živote. Zasiahnuť do jej deja môže každý, kto tvorivosť vníma ako dôležitú súčasť života. 

Daniela Čarná - Lucia Kotvanová: Nakresli si ovečku. O kresbe ako ju nepoznáte!

Kniha NAKRESLI SI OVEČKU. O kresbe ako ju nepozáte, je o rôznych podobách kresby v umení a v každodennom živote.

Vydanie knihy môžete podporiť aj vy, a to najneskôr do 2. októbra 2019 na stránke: 
https://www.startlab.sk/projekty/1021-nakresli-si-ovecku/

O čom je táto kniha? 
Kedy ste naposledy kreslili? Kreslíme často a to ani nemusíme byť umelcami. Vtedy, keď chceme niekomu vysvetliť cestu, alebo si len tak čmárame pri telefonovaní. Kresba používa jazyk, ktorému rozumie každý z nás. Svoje zvláštne miesto má v detskom svete. Nemusí byť nakreslená ceruzkou na papieri, ani sa podobať na to, čo zobrazuje. Žije vlastným životom v zošitoch, na popraskaných múroch, oblohe či chodníku. Kniha ukazuje tridsaťpäť príbehov kresby vo svete umenia aj v každodennom živote. Zasiahnuť do jej deja môže každý, kto tvorivosť vníma ako dôležitú súčasť života.

Komu je kniha určená?
Pri príprave knižky NAKRESLI SI OVEČKU sme mysleli na deti od 5 do 12 rokov. Zuzka, ktorá bola našou detskou korektorkou, má 10 rokov. Veríme však, že môže zaujať aj rodičov a pedagógov, ktorí chcú zažiť tvorivé chvíle s deťmi. Kniha totiž obsahuje viacero úloh, ktoré vyžadujú spoluprácu a navyše každý do nej môže zasiahnuť vlastnou kresbou.


Akých umelcov v knihe nájdem?
V knižke NAKRESLI SI OVEČKU sa skrýva 35 príbehov kresby zo sveta umenia. Za kresbami stoja umelci a umelkyne z rôznych krajín, najviac ich je samozrejme zo Slovenska :-) Okrem Pabla Picassa, Paula Kleeho, Henriho Matissa, Evy Hesse, Adrieny Šimotovej, či Leonarda da Vinci v nej stretnete aj Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu, Rudolfa Filu, Máriu Bartuszovú, Dezidera Tótha, Otisa Lauberta, Rudolfa Sikoru, Romana Ondáka aj Michala Moravčíka. A dvadsiatich ďalších.


Kto za knihou stojí?
Daniela študovala teóriu a Lucia prax umenia. Dokopy majú 25 rokov skúseností vo vzdelávaní umením. Stretnúť ich môžete v Kunsthalle Bratislava, kde vymýšľajú programy k výstavám pre deti aj dospelých. Celé roky snívali o knižke o umení pre deti (Daniela už jednu aj vydala). Až sa raz ocitli v kníhkupectve a tam im napadla myšlienka o knižke, ktorá bude o kresbe. Kresbe rozumie každý a každý ju z času na čas využíva. A to nemusí byť ani umelcom. Inšpirovali sa Malým Princom a jeho prosbou: „Nakresli mi ovečku!“ V krabičke pre jeho ovečku si každý predstaví tú svoju jedinečnú ovečku. A práve k podpore vlastnej predstavivosti a tvorivosti, ktorá sa nám zíde v každej oblasti života, nás má knižka inšpirovať. 

Ďakujeme našim partnerom, ktorými sú: Vydavateľstvo Slovart, Roman Fecik Gallery, Bratislavský samosprávny kraj