Dunkel Therapie 3

14.09. 2023, 18:00 - 21:00
Kurátorka a kurátor: Martina Kotláriková a Daniel Kordík

„Dunkel Therapie“ je pilotný projekt Kunsthalle Bratislava v spolupráci s festivalom NEXT – Advanced Music Festival, ktorý využíva výstavný priestor A Black Box (čierna kocka) na terapiu tmou a zvukom. Postupne v tomto roku v galerijnom priestore A Black Box privítame osem slovenských hudobných labelov a ich vydavateľov. Po lete sa na tretej session, 14. 9. o 18:00, stretne Michal Lichý z labelu Urbsounds Collective a Jonáš Gruska z LOMu.

 

V súčasnom umení sa priestor nazývaný „black box“ bežne využíva ako výstavný priestor na videoart, v divadle na rôzne performancie, v klube ako priestor na tanečnú párty. Séria „listening sessions“ v úplnej tme, v priestore, v ktorom väčšinou máme možnosť vidieť vizuálne diela, dáva priestor vydavateľstvám kvalitnej experimentálnej hudby na Slovensku, ktoré si v poslednom čase nenápadne vydobýjajú svoje miesto na svetovej hudobnej mape. Projekt „Dunkel Therapie“ chce návštevníkovi*čke  priniesť intenzívny zážitok z počúvania hudby, zvukov či terénnych nahrávok a pracuje s tým, že potláča všetky ostatné zmysly okrem sluchu. V úplnej tme dokážu návštevníci*čky vnímať veci, ktoré nám pri svetle a na koncerte plnom vizuálnych vnemov unikajú. Na „Dunkel Therapie“ je možné sedieť, ležať, stáť či počúvať a cítiť hudbu v akejkoľvek pohodlnej polohe.

room

Urbsounds Collective (zmutovaný elektronický odchovanec Bratislavy a slovenskej DIY scény 90. rokov) vznikol v roku 2001 ako výsledok priateľstva Moniky, Daniela, Tobiáša a Michala a ich spoločných záujmov, zdieľaných názorov a lásky k hudbe. Stal sa platformou na výmenu skúseností a podporu kreatívnych a nevšedných elektronických a mediálnych podujatí, distribúciu DIY materiálov, organizovanie experimentálnych podujatí elektronickej hudby a vydávanie nahrávok. Prvý koncert odohrali v novembri 2001 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vystupovali v rôznych európskych galériách, kluboch, squatoch a na festivaloch. Prirodzeným plynutím času kolektívne aktivity ustali, priateľstvá zostali a Urbsounds ostal vydavateľstvom extrémnejších foriem elektronickej hudby bez hraníc a akcií s takouto hudbou. Moderný, slobodný, súčasný, širokospektrálny, inteligentný, obskúrny, experimentálny, jedinečný, kvalitný, originálny, výnimočný… to sú slová, ktoré často charakterizujú elektronickú hudbu. Toto však neplatí pre rbnx. Podobne je to aj s Urbsounds.

 

https://urbsounds.sk/

 

LOM je bratislavské vydavateľstvo zamerané na hudbu prekračujúcu žánrové hranice, terénne nahrávanie a experimenty z východnej Európy. Popri vydávaní hudby LOM existuje aj ako kultúrny priestor v Petržalke a značka unikátnych mikrofónov.

 

Bolka — Smutné stropy