Press news

Radovan Čerevka: Budovanie skutočného tela

Sólový projekt, vytvorený špeciálne pre priestor Kunsthalle LAB, predstaví najnovšiu etapu tvorby košického umelca Radovana Čerevku. Aktuálny cyklus tvorí komplexný environment, ideovo sústredený okolo kultu tela. Možno ho interpretovať aj ako dystopickú post-humánnu víziu, ktorá sa realizuje vo vnútorne prepojenej veľkoplošnej inštalácii.

 

Vznikajú nové video-profily o súčasných slovenských vizuálnych umelcoch pre databázu ARTBASE

Vďaka grantu Nadácie mesta Bratislavy, ktorý sa KHB v tomto roku podarilo získať v plnej výške, vzniká pre online databázu ARTBASE 6 video-profilov súčasných slovenských vizuálnych umelcov a umelkýň. Projekt je realizovaný v koprodukcii s portálom Artdispečing.sk.

 

Kunsthalle má novú kurátorku pre priestory LAB a EXT

Spomedzi uchádzačov, ktorí sa prihlásili na verejne inzerovanú pozíciu kurátora, vybrala interná odborná komisia a zástupca zriaďovateľa Lýdiu Pribišovú, kurátorku a historičku umenia, šéfredaktorku magazínu Flash Art Czech & Slovak Edition, členku AICA (Association internationale des critiques d´art).

 

Francisco K. Carvalho - Kontrast: Búrka visí nad aroganciou Narcisa

Ďalším dielom vysunutého výstavného priestoru KHB — Kunsthalle EXT — je objekt od brazílskeho umelca Francisca Klingera Carvalha, ktorý je súčasťou medzinárodnej výstavy NA HRANE / AT THE LIMIT / AM LIMIT, inštalovanej na 1. poschodí Kunsthalle Bratislava.

 

NA HRANE / AT THE LIMIT / AM LIMIT

Kunsthalle Bratislava prináša medzinárodný výstavný projekt Na hrane / At the Limit / Am Limit, ktorý skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel od šestnástich autorov a autoriek zo šiestich krajín.

 

POĎ SI KRESLIŤ! / Prázdniny v Kunsthalle LAB

Vstúpte do letnej herne v Kunsthalle LAB a presvedčte sa, že kreslenie je zábava a tvorivosť je v každom z nás.

 

Komunikačná kampaň #UmenieNaNule? je zaujímavým video-archívom súčasného vizuálneho umenia

V mesiacoch nútenej karantény a zatvorených galerijných, ako aj muzeálnych inštitúcií, priniesla Kunsthalle Bratislava jedinečnú komunikačnú kampaň, založenú na sérii krátkych “home-videí” z dieľne oslovených vizuálnych umelcov. Zmyslom kampane bolo udržať aktívny kontakt medzi umením a jeho divákmi, a to prostredníctvom atraktívnych formátov krátkych autorských videí.
 

Kunsthalle Bratislava je opäť otvorená verejnosti a pripravuje programové aktivity na druhý polrok 2020

V súvislosti s uvoľnením opatrení počas šírenia vírusu Covid-19 sú výstavné priestory Kunsthalle Bratislava od 11. mája 2020 opäť sprístupnené verejnosti.

 

Rudolf Sikora: Varovanie korony

Pri príležitosti znovuotvorenia Kunsthalle Bratislava v súvislosti s uvoľnením opatrení počas koronavírusu aktualizoval umelec Rudolf Sikora svoje dielo Výkričník. Objekt je inštalovaný v tesnom susedstve budovy Kunsthalle Bratislava vo verejnom priestore na Treskoňovej ulici a je súčasťou výstavy Moc bezmocných. Má podobu monumetálneho výkričníka vyzývajúceho k ochrane životného prostredia a k zapojeniu každého z nás.

Existuje východoeurópska identita?

Kunsthalle Bratislava otvára medzinárodnú výstavu s názvom Orient2, ktorej kurátorom je riaditeľ Zbierky moderného a súčasného umenia v Národnej galérii v Prahe– Michal Novotný. Kolektívna výstava Orient2 je rozšíreným pokračovaním projektu Orient, šitým na mieru priestorov 1. poschodia Kunsthalle Bratislava. V roku 2018 ho návštevníci mohli vidieť vo viacerých európskych kultúrnych inštitúciách, napr. v Kim?

Emotívna architektúra podľa Žilvinasa Landzbergasa

Kunsthalle Bratislava začiatkom júla predstaví samostatnú výstavu medzinárodne rešpektovaného umelca Žilvinasa Landzbergasa, pôvodom z Litvy. Jeho výstavný projekt vzniká špeciálne pre priestor Kunsthalle LAB. Landzbergasovu tvorbu mohli priaznivci umenia vidieť aj na prestížnej medzinárodnej prehliadke Bienále v Benátkach v roku 2017, kde prezentoval národný pavilón Litvy s inštaláciou R.

Iniciatíva #Stojím pri Kunsthalle vstupuje do verejného priestoru

Občiansko kultúrna iniciatíva #Stojím pri Kunsthalle, ktorá vznikla ako reakcia na zámer Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Národného osvetového centra zriadiť v historickej budove Domu umenia tzv. Kreatívne centrum, vrcholí vstupom do verejného priestoru. Ako formu pro bono podpory poskytla billboardové plochy v centre Bratislavy spoločnosť euroAWK. Pilotná billboardová kampaň potrvá až do konca júna a bude perspektívne pokračovať aj počas ďalších letných mesiacov.

Komentár Kunsthalle Bratislava k vystúpeniu pani Laššákovej v televízii TA3 dňa 23.05.2019

Úvodom chceme vyjadriť potešenie z tvrdenia pani Laššákovej, ktoré odznelo v diskusii s Petrom Bielikom v televízii TA3, že budúce fungovanie Kunsthalle Bratislava (“KHB”) v budove Domu umenia sa vo vzťahu k naďalej pripravovanému projektu tzv. Kreatívneho centra nijak nemení. Žiaľ, nakoľko nie všetky tvrdenia, ktoré pani Laššáková zverejnila v televíznej diskusii, sú korektné, úplné a pravdivé, dovoľujeme si na ne vecne reagovať nasledovne:

 

Stanovisko Kunsthalle Bratislava k aktuálnej situácii (20. 5. 2019)

Kunsthalle Bratislava sa ako verejná inštitúcia umeleckého a kultúrneho zamerania jednoznačne dištancuje od netransparentných a diskriminačných postupov MK SR, ktorými z okruhu štátnej podpory vylúčilo tradičné kultúrne projekty LGBTI komunity. Pravidelné podujatia ako Filmový festival inakosti či Dúhový Pride kultivujú našu spoločnosť, vzdelávajú a prinášajú pozitívne povedomie občanov o minorite prostredníctvom umenia a kultúry.

 

Aktuálne dianie v Kunsthalle Bratislava, alebo aké kroky inštitúcia podníka v boji za samostatnosť (30. 4. 2019)

Účasť ministerky kultúry Slovenskej republiky, Ľubice Laššákovej, na otvorení výstavy Inverzná romantika (4. 4. 2019) okrem iného spustila cyklus procesov, ktoré, pevne veríme, povedú k vytvoreniu samostatnej inštitúcie Kunsthalle Bratislava so sídlom na Námestí SNP č. 12.

 

Perspektívne vnímanie Zorky Lednárovej

Kunsthalle LAB uvádza samostatnú výstavu slovenskej sochárky žijúcej v Berlíne – Zorky Lednárovej. Jej vizuálnu tvorbu mohli diváci vidieť na mnohých výstavách doma i v zahraničí, spomeňme napríklad jej účasť na EXPO 2000 v Hangzhou (Čína), kde získala prestížne pozvanie na realizáciu sochárskeho diela, ktoré ocenila aj miestna umelecká kritika. Otvorenie výstavy s názvom Perspektíva – v kurátorskej koncepcii Lucie G. Stach – sa uskutoční vo štvrtok 25. apríla 2019 od 18:00 hod.

Inverzné postupy v súčasnej vizuálnej kultúre

Kunsthalle Bratislava uvádza rozsiahlu výstavu s názvom Inverzná romantika, ktorá predstaví tvorbu piatich popredných českých a slovenských umelcov súčasnej výtvarnej scény (Josef Bolf, Martin Gerboc, Jiří Petrbok, Ivan Pinkava, Richard Štipl). Prostredníctvom médií fotografie, maľby, kresby a sochy autori spracúvajú tému „inverznosti“, ktorá je v ich dielach zásadným spôsobom prítomná a plní kritickú úlohu vo vzťahu k súčasnosti. Otvorenie výstavy sa uskutoční vo štvrtok 4.

Výročná správa KHB za rok 2018

V roku 2018 Kunsthalle Bratislava pripravila celkom 10 domácich aj medzinárodných výstav, ktoré si bolo pozrieť vyše 44 000 návštevníkov. K výstavám prebiehalo množstvo sprievodných a vzdelávacích programov a boli vydané početné informačné a propagačné materiály. Viac informácií o tom, ako sa KHB darilo v roku 2018 nájdete v pdf prílohe nižšie.

Polygon Creative Empire predstavuje svoj návrh (zatiaľ) fiktívneho investičného „megaprojektu“ – Sissi Quartier

Interdisciplinárny projekt Sissi Quartier, ktorým Kunsthalle LAB otvára sezónu 2019, je výsledkom práce maďarského zoskupenia Polygon Creative Empire, ktoré tvoria umelkyne Orsolya Bajusz a Virág Bogyó, antropologička Ágnes Patakfalvi-Czirják a kurátorka Kinga Lendeczki. Sissi Quartier je pokračovaním projektu Stopover – Ways of Temporary Exchange, ktorý mal v roku 2017 premiéru vo výstavnom priestore frei_raum Q21, MuseumQuartier vo Viedni.

Čo pripravila Kunsthalle Bratislava pre rok 2019? / Plány a perspektívy KHB

V aktuálnom roku Kunsthalle Bratislava (ďalej „KHB“) verejnosti ponúkne hutný a dynamický program, ktorý okrem atraktívnych domácich a medzinárodných výstav predstaví aj ďalšie projekty súčasného vizuálneho umenia. Celkom 8 rozsiahlych, ako aj rozsahom menších výstav v priestore Kunsthalle LAB, budú sprevádzať početné vzdelávacie a edičné výstupy, doplní a rozrastie sa verejná on-line databáza súčasného umenia, a chýbať nebudú ani externé spolupráce.

Kunsthalle Bratislava prichádza s novým projektom ARTBASE – databáza súčasného slovenského umenia

Myšlienka projektu on-line databázy vychádza z pôvodného určenia Kunsthalle Bratislava ako Slovenského centra vizuálnych umení, ktorého úlohou malo byť aj vedeckovýskumné mapovanie a dokumentácia umenia. Vzhľadom na finančnú, ako aj prevádzkovú náročnosť zriadenia a správy fyzického archívu či knižnice, KHB prichádza s novou koncepciou on-line odbornej databázy.

OBJEKTívne

Kunsthalle Bratislava zavŕši rok 2018 otvorením rozsiahlej výstavy, ktorá mapuje stav súčasného 3D myslenia na českej a slovenskej výtvarnej scéne. Kurátorský projekt Vladimíra Beskida je realizovaný pri príležitosti 100. výročia vzniku 1. Československej republiky, čím oslavuje aj vyše storočnú tradíciu objektového umenia ako nového média. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 29. novembra 2018 od 18.00 hod do 20.00 hod.

MILAN HOUSER: Miesto pripojenia

Kunsthalle LAB prináša samostatnú výstavu českého vizuálneho umelca Milana Housera s názvom Miesto pripojenia. Umelcovu tvorbu mohli diváci vidieť napríklad na jeho samostatnej výstave Farbometria  v Dome umenia v Brne v roku 2016. Výstava vzniká ako sprievodná akcia kurátorského projektu Vladimíra Beskida OBJEKTívne. Spoločné otvorenie oboch výstav sa uskutoční vo štvrtok 29. novembra 2018 od 18:00 hod. do 19:00 hod. na 1. poschodí KHB.

KARINA SMIGLA-BOBINSKI: ADA, nezávislý performer

Kunsthalle LAB v spolupráci s medzinárodným festivalom súčasného umenia Biela noc prinášajú interaktívnu výstavu poľsko-nemeckej umelkyne Kariny Smigla-Bobinski: ADA, ktorú návštevníci mohli predtým vidieť napríklad v Brazílii, USA, Veľkej Británii, Južnej Kórei či Rusku. Otvorenie výstavy, ktorej kurátorkou je riaditeľka festivalu Biela noc – Zuzana Pacáková, sa uskutoční vo štvrtok 27. septembra od 18:00 do 20:00. Výstava potrvá do 30. októbra 2018.

Orly & holubice

Kunsthalle Bratislava (KHB) v auguste uvedie rozsiahlu medzinárodnú výstavu s názvom Orly & holubice, ktorá predstaví výber diel slovenských a nemeckých vizuálnych umelcov a umelkýň. Výstavný projekt vznikol v kooperácii s Goetheho inštitútom v Bratislave pri príležitosti jeho 25. výročia pôsobenia na Slovensku.

DAVID BÖHM – JIŘÍ FRANTA Nikto sa nebude smiať!

Kunsthalle LAB prináša samostatnú výstavu českej umeleckej dvojice Jiřího Frantu a Davida Böhma. Kreatívny tandem tvoria už od roku 2006 a za tú dobu sa im podarilo zrealizovať množstvo výstav doma i v zahraničí. Otvorenie výstavy, ktorú autori pripravili špeciálne pre tento priestor a ktorej kurátorom je Pavel Švec, sa uskutoční v stredu, 4. júla od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 2. septembra 2018.

MICHEL HOUELLEBECQ

Kunsthalle LAB prináša prekvapivú výstavu francúzskeho spisovateľa a zároveň fotografa Michela Houellebecqa. Jeho vizuálnu tvorbu mohli diváci vidieť napr. na výstave Rester Vivant v prestížnom parížskom Palais de Tokyo v roku 2016. Otvorenie výstavy, ktorej kurátorkou je Florence Bonnefous, sa uskutoční vo štvrtok, 17.mája od 18:00 do 20:00. Výstava potrvá do 24.júna 2018.

Ilona Németh: EASTERN SUGAR

Kunsthalle Bratislava otvára rozsiahlu výstavu poprednej slovenskej autorky Ilony Németh. Na lokálne pomery mimoriadne veľkorysý výstavný projekt s názvom Eastern Sugar vznikol v spolupráci širšieho kolektívu umelcov a architektov, pričom kurátorsky ho zastrešila riaditeľka KHB Nina Vrbanová a v Lipsku pôsobiaca historička umenia Krisztina Hunya. Slávnostné otvorenie sa uskutoční vo štvrtok 12. apríla 2018 o 18:00 hod.

TOMÁŠ RAFA: Paradox tolerancie

Kunsthalle Bratislava otvára vo svojej “window gallery” Kunsthalle LAB novú autorskú výstavu vizuálneho umelca Tomáša Rafu, ktorého práce mohli priaznivci umenia vidieť už aj v prestížnom Múzeu moderného umenia (MoMA PS1) v New Yorku.

Vernisáž výstavy s názvom Paradox tolerancie, ktorej kurátorkou je Lenka Kukurová sa uskutoční vo štvrtok 15. februára 2018 od 18:00 do 20:00 hod.  Výstava potrvá do 15. apríla 2018.

Program Kunsthalle Bratislava v roku 2018

Nastavenie výstavného plánu KHB v roku 2018 vychádza predovšetkým z cieľov medzinárodnej výmeny, prezentácie súčasného domáceho vizuálneho umenia, ako aj jeho zviditeľňovania v zahraničí.