OTO HUDEC: Súostrovie

Druhá tohtoročná výstava v Kunsthalle LAB predstaví projekt Súostrovie od slovenského multimediálneho umelca Ota Hudeca, ktorého dielo vo svojej zbierke vlastní aj prestížne múzeum Centre Georges Pompidou v Paríži. Otvorenie výstavy, kurátorom ktorej je Daniel Grúň, sa uskutoční vo štvrtok 20. apríla od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 11. júna 2017.

Hovorí sa, že Cova da Moura, štvrť imigrantov v Lisabone, je ďalším z Kapverdských ostrovov. Medzi Kapverdami a diaspórou existuje čulý kontakt. Väčšinou raz do roka sa emigranti vracajú k svojej rodine, ukazujú sa v tých najžiarivejších značkových šatách a živia sen o bohatom svete tam vonku pre ďalšie generácie. Kapverdy vďaka peniazom, ktoré emigranti posielajú svojim rodinám ekonomicky rastú. Emigrácia však prináša aj príbehy sklamania, keď v krízou postihnutom Portugalsku prišelci nenachádzajú prácu a končia v nelegálnych štvrtiach, ktoré samospráva postupne demoluje v prospech developerov. Projekt a výstava Súostrovie sú pre mňa spájaním útržkov o dvoch prepojených svetoch, a aj poctou tradičnej kultúre Kapverd." približuje problematiku autor projektu Oto Hudec.

 

Súostrovie je multimediálny výstavný projekt, ktorý skúma otázku migrácie občanov Kapverdských ostrovov do Európy a to z pohľadu ich sociálneho postavenia na oboch stranách oceánu. Vyhýba sa však politicky kritickému diskurzu. Nesnaží sa ani o didaktický návod pre uchopenie problému. Ponúka skôr poetický, často dokumentárny jazyk. Zobrazuje tradičnú kultúru a spôsob života v kontraste s industriálnou a urbánnou kultúrou prosperujúcej Európy.

 

Oto Hudec (*1981, Košice) je absolventom VŠVU v Bratislave. Ako spoluautor realizoval sociálno-výtvarný putovný projekt Karavan. V roku 2012 bol finalistom Ceny Oskára Čepana. Jeho tvorbu prezentovalo aj múzeum moderného a súčasného umenia Centre Pompidou v Paríži. Vo svojich prácach tematicky reflektuje predovšetkým problémy imigrácie, ekológie či vplyvu globalizácie na životné prostredie.

V intenciách svojej doterajšej tvorby Hudec aj tentokrát prepája umelecký aktivizmus s pôsobivou vizualitou. Dominantným prvkom výstavy je dvojica veľkorozmerných vodných korytnačiek, ktoré vznikli v spolupráci s tínedžermi – deťmi kapverdských imigrantov žijúcich na periférii Lisabonu. Korytnačka reprezentuje symbol návratu do rodiska, ktorá rovnako ako imigranti prekonáva veľké vzdialenosti na ceste domov.

 

Objekty odkazujú k migrácii, no súčasne so sebou nesú tiež predstavu domova a udržiavania vzťahov k domovu v živej kultúre. Súčasťou inštalácie v Kunsthalle LAB je aj video z imigrantskej štvrte Lisabonu, nástenná maľba realizovaná priamo do priestoru galérie a ďalšie práce, z ktorých mnohé vznikli na princípe tvorivých dielní v spolupráci s obyvateľmi na oboch stranách „hraníc“.

 

Čo umelec artikuluje jednotlivými dielami, sú vzťahy spontánnej tvorivosti, spolupráca a zdieľanie kultúrnych zvykov, moderované v dvoch diametrálne odlišných prostrediach.“ uvádza kurátor výstavy Daniel Grúň a ďalej dodáva: „Oto Hudec dôsledne rozširuje antropologický model umenia a jeho inštalácie vedú k sebareflexívnym procesom vo vnútri našej kultúry prostredníctvom prisvojenia si a hlbokého porozumenia Iného.

 

_____

 

SÚOSTROVIE

Autor: Oto Hudec

Kurátor: Daniel Grúň

Vernisáž: 20. apríla 2017 od 18:00 do 20:00 hod.

Trvanie výstavy: 21. apríl 2017 – 11. jún 2017

Miesto: Kunsthalle LAB