Nové, prekvapujúce a poetické spôsoby čítania Bratislavy

Kunsthalle LAB začína svoju nabitú jesennú sezónu medzinárodným projektom kurátorky Belindy Grace Gardner s názvom Psychogeografická križovatka. Výstava prezentuje štyroch súčasných nemeckých umelcov, ktorí vstupujú do dialógu s Bratislavou a jej obyvateľmi. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 17. septembra 2015 od 18.00 do 20.00 hod. Samotná výstava potrvá do 25. októbra.

Výstava je inšpirovaná tzv. „psychogeografickými“ metódami skúmania mestského priestoru, ktorými sa zaoberalo hnutie situacionistov v 50. rokoch 20. storočia v Paríži. Projekt Psychogeografická križovatka bol vytvorený pre špecifické miesto Kunsthalle LAB, ktoré svojou exkluzívnou pozíciou v centre mesta funguje ako križovatka či uzol, kde sa stretávajú rôzne vlákna odrazov, porozumenia a vnímania mesta. Súvisí s tým aj typológia priestoru Kunsthalle LAB ako window gallery, ktorá prostredníctvom veľkej presklenej fasády stiera hranice medzi interiérom a exteriérom, každodenným životom a súčasným umením. Výstavný projekt predstavuje diela, ktoré všetci štyria nemeckí umelci vytvorili priamo v Bratislave. Práce Hinricha Grossa, Jana Köchermanna, Almut Linde a Youssefa Tabtiho sú procesuálne, interaktívne a pokúšajú sa reflektovať rozmanitú mestskú textúru hlavného mesta Slovenska. Všetci zúčastnení umelci sú z nemeckého Hamburgu a spoločne pokrývajú širokú škálu médií od soundscape cez video, fotografiu, svetelné a priestorové inštalácie až po exteriérové architektonické sochy a performance.

 

Hinrich Gross, umelec a architekt narodený v Mníchove, vytvára svetelné inštalácie, ktoré zrkadlia, prekrývajú, znásobujú, zahaľujú a prehlbujú dané štruktúry prostredníctvom dočasného média osvetlenia. V Kunsthalle LAB redefinuje priestor pomocou média svetla, čím presahuje hranice vnútrajšku a vonkajšku.

Jan Köchermann bude v Bratislave spolupracovať s rozličnými hudobnými skupinami, ktorých koncerty sa odohrajú pred otvorením výstavy. Záznam následne začlení do konštrukcií modelov, ktoré odkazujú na mestské prostredia, ktoré autor navštívil počas svojich prechádzok po Bratislave.

Tvorba konceptuálnej umelkyne Almut Linde je spätá s jej vlastným termínom Dirty Minimal (špinavý/neslušný minimalizmus), ktorý označuje autorkinu estetickú stratégiu spájania každodenných materiálov, nájdených predmetov a fenoménov skutočného života v redukovanom, vizuálne nabitom formálnom jazyku. Pre Kunsthalle LAB pripravila videoprojekciu a skulpturálnu inštaláciu, ktorá je ideovo prepojená s bratislavským závodom Volkswagenu.

Francúzsky konceptuálny umelec alžírskeho pôvodu Youssef Tabti žije a pracuje v Hamburgu od roku 1994. Jeho projekt je realizovaný v spolupráci s miestnymi obyvateľmi a skladá sa zo soundscape, z vizuálneho mapovania a z fotodokumentácie „psychogeografických“ ciest účastníkov akcie po Petržalke – najväčšej a najrozmanitejšej časti mesta – a zároveň obsahuje osobné postrehy autora z tejto oblasti.

Miestošpecifické projekty vybraných autorov sľubujú nové, prekvapujúce až poetické spôsoby čítania nášho hlavného mesta. Nezmeškajte jedinečnú príležitosť vidieť Bratislavu očami súčasných nemeckých umelcov.

 

–––

Psychogeografická križovatka

Kurátorka: Belinda Grace Gardner

Autori: Hinrich Gross, Jan Köchermann, Almut Linde, Youssef Tabti

18. september – 25. otóber 2015

Kunsthalle LAB, Bratislava