ERIK ŠILLE: error

Kunsthalle Bratislava uvádza samostatnú výstavu Erika Šilleho – jedného z čelných predstaviteľov „boomu“ slovenskej maľby po roku 2000. Súčasťou otvorenia výstavy, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 13. júla od 18:00 do 20:00 hod. na 1. pochodí KHB, bude uvedenie nového monografického katalógu autora. Výstava s názvom error, ktorej kurátorom je Laco Teren, potrvá do 29. októbra 2017.

Erik Šille (*1978, Rožňava) na seba upozornil už počas štúdií v ateliéri profesora Ivana Csudaia na VŠVU v Bratislave, kedy nastupovala silná maliarska „akrylová generácia“. Šille, aj keď patrí k jej výrazným predstaviteľom, má typický vyhranený rukopis a štýl, ktorý sa kontinuálne kultivuje, vyvíja a obohacuje o nové prvky a znaky. Azda najtypickejšou je prepracovaná znakovosť, ktorá využíva podobu, pôvab aj dvojzmyselnosť animovaného sveta a komiksových postáv.

 

Na monochromatické pozadie v rozvinutých maliarskych plánoch Šille vrství postavy i grafické skratky – znaky predmetov a činností. Spája obrazy, prvky aj vizualitu východnej a západnej kultúry. Bezstarostne cituje zo symbolického i formového bohatstva obrazov európskeho kultúrneho kontextu: spojí Danteho bárku, Böcklina a mestečko South Park, napr. v obraze Last Boating (2009) alebo Hello History (2010). Krížením dejín umenia so svetom pop-kultúry vytvára nové pseuodomýty a hybridné rozprávky. Jeho obrazy akoby boli krajinomaľbami, portrétmi a zátišiami prinesenými z neznámej artificiálnej krajiny za počítačom.

 

KHB ako priestor pre živé umenie, kreatívnu recepciu umenia a tiež experiment, podnietil netradičný model výstavy. Cieľom nebolo pripraviť muzeálnu výstavu, klasickú monografickú, ale ponúknuť divákom niečo viac. Kurátorom výstavy sa preto stal Laco Teren, ktorý je nielen maliarom generácie osemdesiatych rokov, ale aj „fajnšmekrom“. Výsledkom je výstava ako dielo, v rámci ktorej ukážeme obrazy, objekty a kresby (Šille), ale aj „maliarske oko“ či skôr názor (Teren), a v neposlednom rade aj ich komunikáciu. Tak sa konvenčná výstava môže stať experimentom – súčasným gesamtkunstwerkom.

 

Erikove obrazy pre mňa spája ten moment, že jeho postavičky (a že je ich za tie roky dosť) sa nám chcú zapáčiť. A robia to tak čarovne a šikovne, že sa tomu nedá odolať. Rozprávajú nám často tie najvážnejšie a najdesivejšie príbehy formou rozprávky na dobrú noc, ktorá však neuspí, ale zobúdza. Zobúdza dávno uspaté sny z minulosti aj budúcnosti, aby nás sprevádzali nocou do nového dňa, znovu a znovu, až do konca časov. [...] Ak sa na ne dívate, snívajte z celej sily, ale s doširoka otvorenými očami a otvoreným srdcom [...], uvádza v sprievodnom texte Teren.

 

Súčasťou otvorenia výstavy bude uvedenie nového monografického katalógu Šťastie je na dosah, ktorý mapuje a zhodnocuje doterajšiu tvorbu maliara Erika Šilleho. Publikácia ponúkne esej historičky umenia Beaty Jablonskej, rozhovor filozofa Nora Lacka s autorom, ako aj obsiahly obrazový výber z jeho tvorby. Vydavateľom je Krokus Galéria v spolupráci s vydavateľstvom Slovart. O sprievodný program počas vernisážového večera sa postará hudobné zoskupenie Modré hory.

 

Diela Erika Šilleho mohli priaznivci umenia vidieť na mnohých domácich i zahraničných adresách umenia (napr. vo viedenskej Kro art gallery, v Youkobo art space v Tokyu či v ODD Gallery na indonézskom Bali). Je nositeľom Ceny Igora Kalného z roku 2006, v roku 2009 vyhral Cenu VÚB maľba roka a v roku 2010 sa stal víťazom Ceny Nadácie Tatra banky Mladý tvorca. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach Slovenskej národnej galérie, Európskeho parlamentu, Nadácie VÚB Banky atď.

 

 

_____

 

 

error

Erik Šille

Kurátor: Laco Teren

Vernisáž: 13. júl 2017 od 18:00 do 20:00 hod.

Trvanie výstavy: 14. júl 2017 – 29. október 2017

Miesto: 1. poschodie KHB, Námestie SNP 12, Bratislava