Čiernobiela geometrická krajina (od) Esther Stocker

V spolupráci s festivalom Biela noc otvára Kunsthalle LAB svoju jesennú sezónu medzinárodným titulom – samostatnou výstavou v Rakúsku pôsobiacej autorky talianskeho pôvodu Esther Stocker. Vernisáž výstavy aj za účasti jej kurátorky a riaditeľky festivalu Zuzany Pacákovej, ktorého je inštalácia súčasťou, sa uskutoční vo štvrtok 6. októbra 2016 (od 18:00 do 20:00 hod.), tesne pred samotnou Bielou nocou.

Na medzinárodnej scéne už veľmi známa umelkyňa Esther Stocker (*1974) si pre „window gallery“ priestor Kunsthalle LAB pripravila abstraktno geometrickú inštaláciu „šitú na mieru“. Tú zavše dopĺňa o geometrické formy a obrazy, z ktorých jej priestorová tvorba pôvodne vychádza. Výstava aktivizuje diváka a jeho prítomnosť v priestore galérie, vťahuje ho do geometrického sveta „Z budúcnosti“, v ktorom sám svojim pohybom určuje a vytvára „konečno“ daného priestoru.

 

„Snažím sa nájsť veci, ktoré som nehľadala a práve v geometrii sa skrýva nepopierateľná pravda. Moje maľby a inštalácie sú zamerané najmä na zredukované geometrické štruktúry a ich schopnosť meniť sa. V tejto súvislosti ma zaujímajú kontrastné póly zmeny: že zmena môže viesť k rozvoju alebo ku kolapsu", charakterizuje svoju tvorbu autorka. 

 

Esther Stocker má za sebou rad realizácií v architektúre a úspešné výstavy v popredných svetových galériách súčasného umenia (napr. vo viedenskej Kunsthalle,viedenskom MUMOK, CCNOA v Bruseli či v rade galérií súčasného umenia v Londýne a inde). V roku 2004 obdržala rakúsku prestížnu cenu Otto Mayera.

 

_____

 

ESTHER STOCKER: Z budúcnosti

Kurátorka: Zuzana Pacáková

Vernisáž: Štvrtok, 6. októbra 2016, od 18:00 do 20:00 hod.

Trvanie: 30. september – 20. november 2018

Miesto: Kunsthalle LAB