CARMELA GROSS: Fotograf

Kunsthalle LAB štartuje jesennú sezónu zahraničným titulom –  samostatnou výstavou významnej brazílskej výtvarníčky Carmely Gross, ktorej práce vo svojej zbierke vlastní aj napr. prestížne Múzeum moderného umenia (MoMA) v New Yorku. Vernisáž výstavy, kurátorom ktorej je Jacopo Crivelli Visconti, sa uskutoční v stredu 13. septembra o 18:00 hod. Výstava potrvá do 26. novembra 2017.

Výstavný projekt poprednej konceptuálnej a light artovej umelkyne Carmely Gross (*1946) predstaví svetelnú inštaláciu na mieru vytvorenú z kovu a svetla O Fotógrafo (Fotograf). Tento prvok je špeciálnou značkou, charakteristickou pre autorkinu prácu. Počas viac ako štyridsaťročnej kariéry bola prezentovaná vo viacerých múzeách či na bienále umenia (Bienále v Moskve, Bienále súčasného umenia v São Paulo). Súčasťou výstavy s rovnomenným názvom bude aj sprievodné video Luz del fuego (Svetlo ohňa), vytvorené z nájdených reportážnych fotografií výbuchov, vojnových konfliktov či občianskych nepokojov v rôznych častiach sveta.

 

Napriek tomu, že práce Carmely Gross sa často vzťahujú k verejnému priestoru a majú „mestský“ charakter, stojí na začiatku väčšiny z nich kresba. Tá je akýmsi počiatočným jadrom vzniku aj pre rozmernejšie public artové projekty. Rovnakým spôsobom postupovala autorka aj pri príprave inštalácie šitej na mieru pre priestor Kunsthalle LAB. „Hotovo. Niektoré kovové stojany skoro neviditeľné, veľa zamotaných drôtov na zemi. Rozptýlené reaktory spájajúce káble a zásuvky. Stopy po červenom svetle kreslia v prázdnom priestore nízku postavu muža. Je to fotograf?“ približuje význam diela sama výtvarníčka.

 

Čo do veľkosti a počtu diel limitovaná autorská výstava môže slúžiť ako úvod do poetiky umelkyne pre publikum, ktoré sa s jej tvorbou stretáva po prvýkrát. Výstavný projekt Fotograf chce skôr poukázať na základné – opakujúce sa prvky v tvorbe autorky a vďaka použitým materiálom (káble, stojany, neóny, svorky) ho zároveň môžeme zaradiť do okruhu diel, ktoré sú v priamom či nepriamom vzťahu s mestským prostredím (ako napr. Cascata z r. 2009 alebo Hotel z r. 2002).

 

S ohľadom na dramaturgiu a charakter predchádzajúcich výstav sa priestor „window gallery“ Kunsthalle LAB javí ako ideálne miesto pre komunikáciu týchto diel s okolím verejného priestoru a zároveň prezentáciu jednej z najplodnejších a najvplyvnejších súčasných brazílskych umelkýň.

 

Výstava vzniká v spolupráci s Veľvyslanectvom Brazílie v Bratislave a je súčasťou brazílskeho kultúrneho festivalu v Bratislave – Brazilslava.

 

 

_____

 

 

 

Fotograf

Carmela Gross

Kurátor: Jacopo Crivelli Visconti

Vernisáž: 13. septembra 2017 od 18:00 do 20:00 hod.

Trvanie výstavy: 14. september – 26. november 2017

Miesto: Kunsthalle LAB, Námestie SNP 12 Bratislava