RUBEN MONTINI: Questo Anonimato E’ Sovversivo

Questo Anonimato É Sovversivo / Táto anonymita je subverzívna je putovný projekt Rubena Montiniho, ktorý realizuje s fotografkou Elou Bialkowskou. Spočíva vo vytvorení gigantickej výšivky (30 m) obyvateľmi všetkých krajín EU. Na spoluprácu budú prizvaní profesionáli, amatéri i náhodní okoloidúci.

Ruben Montini: Questo Anonimato E’ Sovversivo Táto anonymita je subverzívna, 2017 – súčasnosť, poľská zastávka, rodinná záhrada, Elblag, foto: Ela Bialkwoska, OKNO studio

Trvanie:

19. 6. 2021 | 12.00 – 19.00

Miesto:

Kunsthalle EXT

 

Vstupné dobrovoľné

Účastníci sú vyzvaní, aby si vybrali akýkoľvek priestor látky, prázdny alebo už vybratý inými účastníkmi. Môžu sa vyjadrovať prostredníctvom výšivky ako média bez akýchkoľvek obmedzení a hraníc, ako by to malo byť v EÚ. Príspevok každého účastníka bude významným doplnkom záverečnej práce. Keď stratí osobitosť a rozpoznateľnosť ako samostatné dielo, vyvrcholí ako výnimočný dialóg a jedinečný motív, ktorý metaforicky vyjadruje krásu EÚ, je komunitným vyjadrením rôznych ľudí, zdieľajúcich spoločné dôvody a podobné kultúrne pozadie.

Projekt Questo Anonimato É Sovversivo / Táto anonymita je subverzívna bol iniciovaný koncom apríla 2017, keď študenti a učitelia Kráľovskej školy vyšívania v Londýne (Royal School of Needlework, London). Začali vyšívať rozmernú bielu bavlnenú textíliu. Následne sa projekt presunul do Berlína, hostiteľom bolo Múzeum európskych kultúr (Museum Europäischer Kulturen), kde 10. júna návštevníci a účastníci pokračovali v práci započatej v Londýne a pridali nové vlastné motívy. 30. septembra sa podujatie uskutočnilo v MAN (Museo d’Arte Provincia di Nuoro) na Sardínii. 30. mája 2018 projekt pokračoval v MCK v chorvátskom Splite, 7. októbra pokračoval v Designcentre vo švédskom Östersunde, 18. októbra sa projekt, ktorého kurátorom bol Martin Vanek, uskutočnil v Dome umenia v Brne.

Projekt Rubena Montiniho Questo Anonimato É Sovversivo / Táto anonymita je subverzívna doteraz cestoval aj do Atén, Nikózie, Madridu, Dublinu, Bruselu a Vilniusu, do verejných i súkromných inštitúcií. Kvôli obmedzeniam súvisiacich COVID-19 a lockdownom bol projekt zaslaný do mnohých domácností v krajinách ako Francúzsko, Portugalsko, Malta, Poľsko a Bulharsko.

Fotografka Ela Bialkowska dokumentuje celú cestu projektu a každé komunitné stretnutie. Dokumentácia prác vykonaných počas lockdownu bola vyhotovená vďaka jednotlivým účastníkom v ich vlastnom dome.

Dielo bude zavŕšené tlačeným katalógom zloženým z výberu fotografií a videí ilustrujúcich celý proces putovania a tvorby.