POĎ SI KRESLIŤ! Prázdniny v Kunsthalle LAB

Vstúpte do letnej herne v galérii a presvedčte sa, že kreslenie je zábava a tvorivosť je v každom z nás! Počas leta sme v Kunsthalle LAB namiesto výstavy pripravili špeciálny prázdninový ateliér. Pozývame rodiny a všetkých záujemcov, ktorí si chcú vyskúšať tvorivé experimenty s kresbou ako zdrojom aktívneho oddychu a spoločného trávenia času.

Autorky projektu: Lucia Kotvanová, Daniela Čarná
Produkcia: Tomáš Tükör, Alžbeta Kotvanová, Gabriela Zigová
Kunsthalle LAB, 27.7. - 13.9.2020
Otvorené:
Pon: 10:00 - 19:00
Uto: zatvorené
Str - Ned: 10:00 - 19:00

POĎ SI KRESLIŤ!
Prázdniny v Kunsthalle LAB


Ateliér je miesto, kde tvoria umelci. Môže ním byť aj mesto, ulica či príroda. V galériách sú ateliéry špecifické zóny – herne vyhradené tvorivému experimentu pre každého z nás. Na otvorenú herňu pre rodiny sa počas leta premení aj Kunsthalle LAB, kde budú môcť deti aj dospelí tvorivo naplniť čas letných prázdnin. 

Návštevníci a okoloidúci chodci si v priestore Kunsthalle LAB už zvykli na rôzne experimentálne podoby súčasného umenia. Tento komunikatívny bezbariérový priestor, v ktorom vďaka skleneným stenám mizne hranica medzi interiérom a exteriérom, sme sa rozhodli dočasne premeniť a ponúknuť ho verejnosti ako komunitné miesto aktívneho oddychu a tvorivých aktivít venovaných kresbe. Nové využitie priestoru vychádza zo vzdelávacej funkcie Kunsthalle Bratislava, na ktorú kladie dôraz od svojho vzniku — prostredníctvom mediátorov, ktorí komunikujú s návštevníkmi výstav, vzdelávacích programov zameraných na deti a školy pod názvom Kunsthalle KIDS, špecifického programu Detský mediátor, pravidelne publikovaných tzv. detských sprievodcov k výstavám, workshopov pre dospelých Experiment Umenie, prednášok a diskusií.
 

Vysunutím ateliéru (ktorý je počas roka situovaný vo vnútri budovy) do viditeľného priestoru Kunsthalle LAB chceme umožniť prístup aj tým návštevníkom, ktorí za umením bežne nechodia a predstaviť galériu ako komunitné a živé centrum hravého vzdelávania a rozvoja tvorivosti, ktorá nie je len doménou umelcov. Sprístupnením herne zároveň reagujeme na aktuálnu situáciu po neplánovanom útlme počas pandémie, keď mnohí z nás ostávajú prázdninovať doma. Preto sme sa rozhodli vytvoriť aktívnu zónu tvorivého oddychu v centre Bratislavy a pozvať rodiny, ale aj každého návštevníka, k opakovanej participácii na projekte, v ktorej môže každý zanechať vlastnú kresbu ako stopu svojej prítomnosti.

Kresba je univerzálnym jazykom, ktorému rozumie každý. Spája svet umenia a každodenného života, svet detí a dospelých. Využívame ju takmer v každej profesii a v rôznych oblastiach života. Napríklad, keď chceme niekomu vysvetliť cestu, keď si čmárame pri telefonovaní, alebo pri počúvaní hudby. Žije vlastným životom v zošitoch, na popraskaných múroch, zahmlenom skle či na oblohe. Kresba je nosnou témou herne, kde je dovolené kresliť na stenu a znovu objavovať to, čo vie každé dieťa — kresliť sa dá nielen ceruzkou na papier a kresba nemusí vždy iba zobrazovať, ale dokážeme ňou vyjadriť oveľa viac.
 

Ateliér Kunsthalle LAB je určený pre rodiny, ale aj návštevníka každého veku, ktorý si chce zaexperimentovať a objaviť hru a tvorivosť ako zdroje aktívneho oddychu. Ateliér je voľne inšpirovaný publikáciou „Nakresli si ovečku. O kresbe ako ju nepoznáte“ a pripravili ho jej autorky a galerijné pedagogičky KHB Daniela Čarná a Lucia Kotvanová.
 

Výstavné prázdniny v Kunsthalle LAB = tvorivé Prázdniny v LAB-e pre deti aj dospelých!


Herňu je možné navštíviť individuálne, kedykoľvek počas otváracích hodín. V prípade záujmu o vzdelávací program v herni pre skupinu nás kontaktujte na adrese: vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk.

Prihlášky: vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk.

Partner projektu: 4sportsmedia