Miroslav Marcelli o Martinovi Gerbocovi

Kunsthalle Bratislava pozýva na špeciálny sprievod výstavou Inverzná romantika s Miroslavom Marcellim a Martinom Gerbocom.

15. 4. 2019 (Pondelok)
17:00
Kunsthalle 1.poschodie
Vstup voľný

Filozof Miroslav Marcelli o tvorbe Martina Gerboca hovorí: „Pozrime na tieto postavy..., na tvárach, na ktorých stuhla slza ako svedectvo plaču, čo neprináša úľavu, ale prehlbuje prekliatie vyvolených. (...) Niet pochýb, že tieto stvorenia sú svojím zjavom odpudivé, že ich telá poznačilo znetvorenie, že ich úsmev sa mení na grimasu a ich radosť ustrnula v kŕči. (...) Na jeho obrazoch je veľa násilia, zla a očakávania smrti, obrazy ale predstavujú jedinečné videnie súčasného sveta, sveta bez príkras, sveta obscénneho, slizkého a zvráteného.“

______________________

Výstava Inverzná romantika predstavuje tvorbu piatich popredných umelcov súčasnej scény (Ivan Pinkava, Josef Bolf, Martin Gerboc, Jiří Petrbok, Richard Štipl). Prostredníctvom médií fotografie, maľby, kresby a sochy autori spracúvajú tému „inverznosti“, ktorá je v ich dielach zásadným spôsobom prítomná a plní kritickú úlohu vo vzťahu k súčasnosti.

MARTIN GERBOC (*1971, Bratislava, Slovenská republika) vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1990 – 1996), kde absolvoval aj doktorandský študijný program (2001 – 2004). Okrem aktivít v oblasti výtvarného umenia je tiež autorom viacerých kníh. Aktívny je aj ako kurátor výstav, publicista, textár, autor videoklipov, filmových projektov a i. Pravidelne vystavuje od roku 1991. Obraz používa ako surovú matériu a násilím formovaný štrukturálny materiál, v ktorom ako v labyrinte necháva vystupovať či strácať aj sám seba (časté autoportréty v rôznych situáciách). Autor vyznáva silu vizuality ako takej a obraz využíva viac ako režijnú platformu na hľadanie nových spôsobov dôraznej narácie než ako estetickú ambíciu.