Kunsthalle KIDS z domu: Kreslenia nie je nikdy dosť - 2. časť

Séria tvorivých aktivít inšpirovaných knihou NAKRESLI SI OVEČKU

Kunsthalle KIDS vám "z domu do domu" prináša tvorivé aktivity zamerané na kresbu z knihy NAKRESLI SI OVEČKU. Nech sa páči vstúpte a inšpirujte sa, pretože kresby nie je nikdy dosť! Tešia sa na vás 2 umelci a 2 umelkyne: Marta Kopyt, Igor Kalný, Štefan Schwartz a Eva Hesse. 

Séria aktivít je inšpirovaná publikáciou NAKRESLI SI OVEČKU a ponúka nám objaviť možnosti kresby, ktorú využívame v rôznych situáciách. V týchto dňoch napríklad pri písaní lístku do obchodu, pripravovaní denného či týždenného plánu pre celú rodinu, alebo pri domácich úlohách či zábave s deťmi. - Nech sa páči, inšpirujte sa!


Budeme radi, ak sa s Tvojimi tvorivými nápadmi podelíš aj s nami. Pošli nám ich na adresu: vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk a mi ich radi uverejníme na tejto stránke a na našom FB profile https://www.facebook.com/KunsthalleBratislava/

Ak by ste chceli knižku držať v rukách a kresliť si priamo do nej, všetko je možné. Objednať si ju môžete tu.INŠPIRUJTE SA / 5
MARTA KOPYT. Pospájaj bodky, ako len chceš.
Spájanie bodiek do výsledného obrázku je úloha, na ktorú si z detstva spomína každý. Vytvorme si však vlastné pravidlá hry. Podobne ako to urobila poľská umelkyňa Marta Kopyt, ktorá pracuje s náhodným spájaním bodiek, pripomínajúcim hviezdy na nebi..
/// Pusti si svoju obľúbenú pesničku, zavri si oči a  perom v jej rytme perom "vybodkuj" celý papier. Následne bodky pospájaj a podeľ sa s nami o obrázok, ktorý ti vznikol.

 

 

INŠPIRUJTE SA / 6
IGOR KALNÝ. Viem kresliť, aj keď neviem!
Nakreslil si už niekedy vlastné zátišie, teda každodenné predmety usporiadané na na jednom mieste, najčastejšie na stole? Igor Kalný mal lepší nápad. Zobral si rôzne predmety ako je lampa, nohavice či váza, položil ich na papier a obkreslil ich ako šablónu. Potom si sadol na papier na zemi a začal obkresľovať časti svojho tela.
/// Nájdi vo svojej izbe či v kuchyni rôzne predmety a skús ich obkresliť na papier. Kresby sa môžu navzájom prekrývať a poslúžia ako hádanka pre súrodencov či rodičov, ktorí skúsia uhádnuť, aké predmety si obkresľoval. Nakoniec môžete vytvoriť rodinný skupinový portrét tak, že sa navzájom obkreslíte. 

 

 

INŠPIRUJTE SA / 7
ŠTEFAN SCHWARTZ. Kresba namiesto suveníru
Každý predmet v našom byte má iný povrch a je vyrobený z iného materiálu. Preskúmaj pomocou hmatu svoju izbu a zisti, ktoré povrchy sú sú hladké a ktoré drsnejšie, ktoré sú teplé a ktoré studené, na dotyk príjemné alebo menej. Prilož na niektoré z nich (koberec, parkety, stena, radiátor a i.) papier a prechádzaj po ňom ceruzkou až kým sa jeho štruktúra na ňom nepretlačí.
/// Podobé frotáže realizoval Štefan Schwartz v rôznych mestách sveta. Najčastejšie skúmal povrchy kanálov a zanechal nám originálne zaznamenaný cestopis - denník svojich ciest.

 

 

INŠPIRUJTE SA / 8
EVA HESSE. Je to vôbec kresba?
S kresbou sa dá experimentovať. Dokáže vystihnúť, ako sa cítime, aj keď to nevieme opísať slovami. Americká sochárka nemeckého pôvodu Eva Hesse svoje pocity vyjadrila netradičným spôsobom – zavesila do priestoru špagát, ktorý pripomína siete pavučiny.
/// Zaexperimentuj si aj ty. Na zem polož papier a postav sa naň s kúskom nite alebo špagátu. Drž ho za jeden koniec a pusti ho z výšky na papier. Vytvoríš tak náhodnú kresbu, ktorá ti možno niečo pripomenie. Môžeš ten tvar obkresliť alebo odfotografovať. Jeden pokus nestačí :)

 


 


Pokračovanie tu.