KATARZYNA KRAKOWIAK Toto ešte nie je noc

Komentovaná prehliadka k výstave

Výstavu Toto ešte nie je noc poľskej umelkyne Katarzyny Krakowiak priblíži jej kurátorka Lýdia Pribišová. Dozviete sa tu viac o tom, ako dielo vznikalo, ako i o ďalších projektoch umelkyne.
Lýdia Pribišová
Kontakt

lydia.pribisova@kunsthallebratislava.sk


Foto: Monika Kováčová

21. 10. 2021 | 17:00

3. 11. 2021 | 17:00

Miesto: Kunsthalle LAB

Vstupné dobrovoľné

 

Z fasády Kunsthalle Bratislava vybuchuje hromadný smiech. Pozostáva z tisícky nahrávok smiechu žien a mužov z rôznych krajín, ktorí podporujú rovnaké práva a slobodu. Smiech je univerzálny ľudský jazyk, ktorý prináša pozitívnu energiu a nádej v dlhom období ťažoby. Súčasná situácia nie je ani zďaleka ľahká, rovnako ako smiech znejúci z budovy Kunsthalle Bratislava.

 

V presklenom výstavnom priestore na prízemí sa miesia rôzne zvuky: smiechy, zvuky zvierat, či gitarovej struny. Umelkyňa tu pracuje s motívom zlyhania komunikácie, ktorému sa venovala už v niekoľkých predošlých dielach. Ide tu o metaforu patovej aktuálnej situácie, či už pandemickej, alebo tej v oblasti základných práv žien.

 

Tešíme sa na stretnutie!


Prednáška sa koná v režime "OTP." Vstup na výstavy a sprievodné programy bude možný len s kompletným očkovaním, s platným testom, alebo po prekonaní ochorenia Covid-19. Pri návšteve programu si prosím pripravte príslušné potvrdenie. Ďakujeme za pochopenie.


_________________________
KATARZYNA KRAKOWIAK (*1980, Poľsko) žije a tvorí v mestách Otwock v Poľsku a Oliva v Španielsku. V roku 2012 získala osobitné uznanie za dielo  the Walls Quake as if They Were Dilating with the Secrect  Knowledge of the Great Powers v poľskom pavilóne na 13. medzinárodnej výstave architektúry – la Biennale di Venezia. Vybrané projekty: It Begins with One Word. Choose Your Own (2020), Mies van der Rohe Pavilion, Barcelona; Dust (2018), Halle am Berghain, Berlín; As Though Nothing Could Fall Except the Sun (2016), Filharmónia Mieczyslawa Karlowicza, Štetín, zo série Architecture is the Music of Space, Five Exceptional Concert Halls in Europe instalments v: Blaibachu, Reykjaviku, Osle a Porte; the First Shock of Great Escape (2014), Arsenal, Gdańsk; The Great and the Secret Show/ The Look Out Gallery (2013), PERFORMA 13 with Storefront for Art and Architecture, New York City; Rise and Fall of Air (2013), Zacheta Národná galéria umenia, Varšava; When a Steam Breaks the Water Perpendicularly, its Angle is Measured to Be 0 Degree, and the Degree Gets Closer to 90 As It is Slanted More, and the Level Surface is 90 Degrees (2013), Post MoMA, New York City; All. FM (2008 – 2011), pirátske rádio stanice realizované v mestách Jaffa, Tallin, Mexico City a Wroclaw. Krakowiak vedie Studio of Sound Activities na Akadémii výtvarných umení vo Varšave.

 

katarzyna-krakowiak.com

 

Projekt je realizovaný s podporou Nadácie SPP, Inštitútu Adama Mickiewicza, Poľského inštitútu v Bratislave a Akadémie výtvarných umení vo Varšave, v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy,  s Akadémiou umení v Banskej Bystrici, so Školu umeleckého priemyslu Josefa Vydru a so Súkromnou školou umeleckého priemyslu Bohumila Baču v Bratislave a s festivalmi Biela noc a Jeden svet.