Vytvoriť si kúsok umenia doma? Prečo nie? Ponúkame Vám aktivitu, pomocou ktorej vytvoríte procesuálne dielo, inšpirované umelcom Markusom Whirtmannom na výstave Na hrane / At the Limit / Am Limit.
V cykle "Ako to vida deti?" vám ponúkame pohľady detského diváka na diela súčasného umenia - v tomto prípade na diela Romana Ondaka, ktoré boli prezentované na výstavách v KHB. Nechajte sa inšpirovať a opýtajte sa detí vo vašom okolí, čo si o tom myslia oni.
Výstava Radovana Čerevku "Budovanie skutočného tela" v priestore Kunsthalle LAB tematizuje okrem iného kult tela, predovšetkým mužského a modlu fyzickej zdatnosti. Umelec svojou výstavou uvažuje, ako sa v súčasnosti telesnosť stala fetišom. Diskusia k výstave otvorí témy obrazov tela v našej kultúre v minulosti a v súčasnosti a ich vplyvu na nás. Diskutovať budú teoretik a filozof Palo Fabuš, estetik Erich Mistrík a publicista a autor knihy Telesná výchova Martin M. Šimečka
Aktuálna výstava v Kunsthalle Bratislava Na hrane / At the Limit / Am Limit tematizuje hranice a skúsenosti spojené s krajnými situáciami na základe viacerých umeleckých príspevkov. Jednou z tých, ktorá najviac určuje pohľad na nás samých ako na druh, je hranica samotného človeka.
Roman Ondak nás po dvadsiatich rokoch pozýva zažiť reinštaláciu svojho kultového diela SK Parking, konšteláciu siedmich škodoviek zaparkovaných v slepej ulici pred Kunsthalle Bratislava. Pozýva zamyslieť sa nad tým, čím je ešte dnes, a zároveň na tejto ulici, toto dielo aktuálne. Je to práve stále existujúcou priepasťou medzi Východom a Západom, ktorá zostáva naďalej súčasťou nášho geografického priestoru, či napokon zrkadlením stavu budovy, pred ktorou sa dielo nachádza, ako aj niektorých inštitúcií v nej?
Nové videá o slovenských vizuálnych umelcoch! Séria nových video-profilov o výtvarníkoch a výtvarničkach, vytvorených pre online databázu súčasného slovenského vizuálneho umenia ARTBASE, prináša rozhovory s Otom Hudecom, Ilonou Németh, Dorotou Sadovskou, Jaroslavom Kyšom, Tomášom Rafom a Stanom Masárom.
Čo robia umelci v zime? Nesedia doma, ale objavujú tajomstvá zasneženej krajiny. K čomu všetkému ich sneh inšpiroval, to ti postupne prezradí táto miniséria 10 zasnežených diel, ktoré na tejto stránke každý týždeň pribudnú. A čo robíš v zime najradšej ty?
Rozprávanie o súčasnom umení nie je limitované! Pripravili sme pre vás online formát rozhovorov so zahraničnými autormi a autorkami, ktorí u nás aktuálne prezentujú svoje práce.
Pri príležitosti Noci múzeí a galérií sme pre vás pripravili online aktivitu — návod, ako si vytvoriť vlastný recept na umenie. Aktivita je inšpirovaná dielom Markusa Whirtmanna na výstave NA HRANE / AT THE LIMIT / AM LIMIT.
Výstava v Kunsthalle LAB predstavuje najnovšiu etapu tvorby košického umelca - Radovana Čerevku (*1980). Jeho aktuálny cyklus tvorí komplexný environment v danom priestore a je ideovo sústredený okolo kultu tela. Možno ho interpretovať aj ako dystopickú post-humánnu víziu, ktorá sa realizuje vo vnútorne prepojenej veľkoplošnej inštalácii.
V posledných desaťročiach sa stierajú hranice profesie kurátora umenia. Dnešná kurátorská prax sa vyznačuje tekutou identitou historika umenia, kustóda zbierok, bádateľa, kritika, spisovateľa, architekta, organizátora, produkčného, hovorcu a tvorcu. Kurátormi – kreátormi môžu byť už aj filozofi, politickí aktivisti či umelci. Potrebuje teda umenie ešte vôbec kurátorov? A ako to vyzerá, keď sú umelci zároveň kurátormi?